حسن (فرزین) نوری عزیزی

حسن فرزین نوری عزیزی
اطلاعات پرونده

نام : حسن (فرزین)

نام خانوادگی : نوری عزیزی

نام پدر : اسماعیل

عضویت : بسیج

تحصیلات : متوسطه

یگان خدمتی : لشکر ۲۵ کربلا

مسئولیت :

شغل : جانباز

تاریخ شهادت : ۱۳۸۳/۰۴/۱۷

عملیات : رمضان

موضوع شهادتجانباز قطع نخاع

محل شهادت : آمل

نحوه شهادت : جراحات ناشی از اصایت تیر و ترکش دوران جنگ و قطع نخاع

گلزار : امام زاده عبدالله آمل

زندگینامه شهید

زندگينامه ي شهيد حسن ( فرزين ) نوري عزيزي

 

                             بسم الله الرحمن الرحيم                             

نوشتن و گفتن از شهيد نوري كه از اوّلين روزهاي پيروزي انقلاب با تلاش و جديّت فراوان در جهت اهداف انقلاب زحمات زيادي كشيده بود و پس از آن، سال هاي متمادي رنج و تعب جانبازي را به خود هموار ساخته بود، كاريست بس دشوار. امّا از آنجا كه « آب دريا را اگر نتوان كشيد هم به قدر تشنگي بايد چشيد »، شَمايي از زندگاني آن عزيز سفر كرده را بازگو مي كنيم. اميد آن كه بابي باشد جهت آشنايي با زندگي و نوع نگرش و سلوك آن شهيد.

 شايد بتوان به طور كلي، زندگي شهيد فرزين نوري را به سه دوره تقسيم كرد:

الف ـ دوران تولّد، كودكي و نوجواني ب ـ دوران جواني، حركات و فعّاليّت هاي انقلابي، حضور در جبهه و نايل شدن به مقام جانبازي ج ـ دوران پس از جانبازي الف ـ دوران تولّد، كودكي و نوجواني شهيد فرزين نوري در شامگاه بيست و هفتم مهرماه سال ۱۳۴۲ در خانواده اي مذهبي و متديّن، در محله ي اسپه كلا در شهرستان آمل چشم به جهان گشود. پدرش انساني وارسته و متديّن و يكي از اعضاي هيأت امناي امامزاده ابراهيم بود و مادرش نيز زني متديّنه و آشنا با مسايل مذهبي و ديني و مأنوس با قرآن و كتب ادعيه.

 شهيد نوري تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان جهان تربيت و تحصيلات دوران راهنمايي را در مدرسه ي طالب آملي گذراند. در اين دوران، همراه با پدر در مجالس سالار شهيدان و همچنين هيأت هاي مذهبي حضور مي يافت. و اين چنين بود كه عشق و علاقه به ائمه ي اطهار, به خصوص امام حسين (ع)، در تار و پود وجودش ريشه دوانيد.

ب ـ دوران جواني، فعّاليّت هاي انقلابي و حضور در جبهه شهيد فرزين نوري تحصيلات دوره ي متوسطه را در دبيرستان طبري و در رشته ي ادبيات آغاز كرد كه همزمان با اوج گيري حركات و فعّاليّت هاي انقلابي عليه رژيم شاه بود. وي نيز چون ديگر جوانان اين مرز و بوم، در فعّاليّت هايي نظير پخش اعلاميه هاي حضرت امام (ره) و شركت در تظاهرات ضدّ رژيم شاه حضوري فعّالانه داشت تا اين كه انقلاب در بيست و دوم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ به پيروزي رسيد.

 با پيروزي انقلاب، شهيد فرزين نوري، وارد عرصه هاي جديدي شد كه مهم ترينِ آنها عبارت بودند از:

 ۱ ـ عضويّت در سپاه به عنوان نيروي ذخيره .

 ۲ ـ فعّاليّت در بسيج شهرستان آمل .

۳ ـ حضور فعّالانه در اتّحاديّه ي انجمن هاي اسلامي، به همراه دوستاني چون شهيد سعيدالدين حسيني، شهيد اسماعيل شيرزاد، شهيد علي قاسمي .

 ۴ ـ عضويّت در انجمن اسلامي محل به عنوان يكي از مؤسّسين آن شهيد نوري يكي از افرادي بود كه در سركوبي گروهك هاي ضدّ انقلاب، زحمات فراواني كشيد و در اين مسير مورد اذيّت و آزار زيادي از جانب اين گروهك ها نيز قرار گرفت. پس از آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران، علاوه بر مبارزه با ضدّ انقلاب داخلي، به جهاد با ضدّ انقلاب خارجي پرداخت و به جبهه هاي نبرد حقّ عليه باطل عازم شد.

در سال ۶۰ در عمليّات « محمّد رسول الله » شركت جست و رشادت هاي فراواني به خرج داد. بازگشت از جبهه، با حمله ي ششم بهمن گروهك ها به آمل مقارن گشت كه در اين عرصه نيز، شهيد نوري زحمات زيادي كشيد و يكي از نيروهاي فعّالِ در صحنه بود. شهيد نوري در سال ۶۱ مجدّداً به جبهه عازم شد و به عنوان كمكٍ «آر پي جي» زن، مشغول به رزم شد.

در مردادماه سال ۶۱ در عمليّات رمضان شركت كرد و در همين عمليّات بود كه با اصابت يك تركش به نخاع، از ناحيه كمر، قطع نخاع شد و به جرگه ي جانبازان پيوست.

ج ـ دوران پس از جانبازي شهيد فرزين نوري پس از جانباز شدن، حدود سه سال در اتاقي در بيمارستان ۱۷ شهريور آمل به سر برد. در اين مدّت، اتاقش پاتوق دوستان رزمنده و هم كيشان گذشته اش بود كه از آن جمع بسياري به شهادت رسيده و عدّه اي نيز . قطع نخاع شدن و افتادن در بستر بيماري، عملاً مانع تحرّك جسمي زياد مي شد و اين موضوع فرصت مغتنمي بود تا شهيد نوري بتواند قدم در عرصه اي نو و تازه بگذارد.

 شهيد نوري پس از جانباز شدن، شروع به مطالعه در زمينه هاي گوناگون علوم ديني نمود. بيست و دو سال مطالعه ي مداوم و مستمر، از شهيد نوري كوهي از توحيد نظري ناب ساخته بود. در جمع صميمانه ي دوستان، غير از مسايل بلند توحيدي، چيزي بر زبان نمي راند. چنان افكار ديني با او عجين شده بود كه ديدارش انسان را ناخودآگاه به سمت اين امور سوق مي داد.

 شهيد نوري همواره مي گفت: « مطالعات توحيدي، همچون بذري است كه در طفل جان كاشته مي شود. ما بايد از يك طرف اين بذرها را بكاريم و از طرف ديگر جان را پاك نگه داريم تا نورِ آن سويي بر آن بتابد، كه اگر چنين اتّفاقي بيفتد، فرقان به انسان عطا مي شود، كه به كمك آن، تشخيص صحيح از ناصحيح ممكن مي گردد. » شهيد نوري در طول بيست و دو سال جانبازي، همواره به دنبال آن بود كه دوستان را به مطالعه دعوت كند و به همين علّت، با آقايان حزب اللهيِ جاهل، به مجادله برمي خاست، و شايد يكي از دلايلي كه وي روزها كمتر به عرصه ي اجتماع مي آمد و اغلب شب را براي حضور در خيابان برمي گزيد، اين بود كه با دوستان جاهل و پر ادّعا كمتر برخورد كند. گذشتٍ زمان و زياد شدن سن، يكي از دغدغه هاي جدّي شهيد نوري بود.

هميشه مي گفت: « سن ما زياد شد و به آن چه بايد مي رسيديم، نرسيديم. » معتقد بود كه بايد از نقد جواني استفاده كرد و چون روح و جان انسان، در جواني، در اوج قدرت است، بايد اين قدرت روحي در جهت صحيح به كار گرفته شود.

 شهيد نوري به حكم « الدنيا سجن المؤمن »، از محبوس بودن جان در كالبد تن، در رنج بود و آرزوي غايي او، رسيدن به نور احديّت و گشوده شدن درهاي آسمان بود و شايد زمزمه مي كرد كه:

باز گردد عاقبت اين در؟

بلي رخ نمايد يار سيمين بر؟

بلي نوبهار حسن آيد سوي باغ؟

 بشكفد آن شاخه هاي تر؟

بلي ساقي ما ياد اين مستان كند بار ديگر با مي و ساغر؟

 بلي و بالاخره در سپيده دم روز چهارشنبه، هفدهم تيرماه ۱۳۸۳، درهاي آسمان گشوده شد و ساقي ميخانه ي شهود با باده ي « شراباً طهوراً »، به سراغش آمد و روح بلند شهيد نوري از كالبد خسته و مجروحش عروج كرد و دوستان و يارانش را در غم هجرانش گداخت.

 رفتي و رفتن تو آتش نهاد بر من از كاروان چه ماند جز آتشي به منزل شهيد نوري در امامزاده ابراهيم و در جوار دوستان شهيدش، شهيد شيرزاد و شهيد قاسمي به خاك سپرده شد و مزارش مطاف دوستان و ياران و صاحبدلان است. غلام نرگس مست تو تاجدارانند خراب باده ي لعل تو هوشيارانند ز زير زلف دوتا چون نظر كني بنگر كه از يمين و يسارت چه سوگوارانند گذار كن چو صبا بر بنفشه زار و ببين كه از تطاول زلفت چه بيقرارانند

                                                                      والسلام

 

پرونده شهید

پرونده بخش اول


پرونده بخش دوم


پرونده بخش سوم


پرونده بخش چهارم


4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام

  جایی که من می توانید دانلود کنید خیل رایگان در وب سایت شما?
  اطلاعات رو از حمایت شما. زویل واقعا بهترین برنامه برای حل کد امنیتی است اما من نیاز به جدیدترین نسخه از این.

  ممنون

  پاسخ
 • Awesome couple! I love your energy!!! Do you realize that you made this video without any editing at all?? Great Job!!! Very natural and real!!! I look forward to following you!!! Rubi Granny Nedi

  پاسخ
 • Hi there. I discovered your blog by way of Google whilst searching for a comparable subject, your website came up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then. Fredericka Gael Wilkey

  پاسخ
 • Highly energetic article, I liked that a lot. Will there be a part 2? Sibilla Rodrigo Zucker

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست